Potomkowie przywódcy amerykańskich Indian Geronimo pozywają rząd USA, uniwersytet w Yale i tajne stowarzyszenie, walcząc o prawo do zwłok wodza Apaczów. Jego prawnuk Harlyn Geronimo uważa, że stowarzyszenie Czaszki i Kości działające na uniwersytecie w Yale ukradło część kości w 1918 lub 1919 roku z miejsca pochówku w forcie Sill, w Oklahomie.
Zdaniem Harlyna Geronimo skradzione szczątki są przechowywane w siedzibie stowarzyszenia w New Haven. Rodzina potomków Geronimo ogłosiła pozwy w setną rocznicę śmierci indiańskiego bohatera, który zmarł na zapalenie płuc w Fort Sill, gdzie przetrzymywała go amerykańska armia.
Rodzina domaga się powrotu skradzionych kości do Nowego Meksyku; oczekują także od rządu przeniesienia pozostałych części zwłok z Fort Sill.
Według legendy stowarzyszenia Czaszki i Kości, jego członkowie - w tym m.in. dziadek George'a Busha Prescott Bush - wykopali ciało Geronimo z grobu, gdy żołnierze wcześniej studiujący na Yale stacjonowali w Fort Still podczas I Wojny Światowej. Geronimo zmarł w 1909 roku.
Co roku 15 absolwentów Yale jest zapraszanych do grupy Czaszki i Kości: w jego skład wchodzą senator John Kerry, liczni członkowie Kongresu, pracownicy mediów, finansiści Wall Street, spadkobiercy bogatych rodzin z południa i agenci CIA.
Członkowie składają przysięgę na dochowanie tajemnicy istnienia grupy, oraz wierności jej dziwnym rytuałom - w tym, jak głosi plotka - inicjacji polegającej na całowaniu czaszek.
Wojna o ziemię
Geronimo przewodził grupie Apaczów, którzy prowadzili partyzancką wojnę w Arizonie i Nowym Meksyku w 70-tych i 80-tych latach XIX wieku. Amerykańska armia próbowała ich wówczas wysiedlić z ich plemiennych ziem i zamknąć w rezerwatach.
Po ostatecznym poddaniu się w 1886 roku Geronimo i jego zwolennicy zostali przeniesieni jako więźniowie wojenni na Florydę, odsiadywali w więzieniach Alabamy, a ostatecznie trafili pod nadzór wojskowy w forcie Still. Tam właśnie Geronimo, wówczas już nawrócony na chrześcijaństwo, został farmerem. Sławę przyniosła mu opublikowana w 1906 roku autobiografia.