image
Kursy i Szkoła Tarota Trwają zapisy do V edycji Kabalistycznej Szkoły Tarota w Józefowie. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu (sobota-niedziela). Nauka trwa sześć miesięcy i zaczyna się w styczniu 2023 roku. Zapraszam!  
 
Czytaj więcej...
image
Jan Witold Suliga - Tarot Historia tarota nie ma kresu, nie bez racji bowiem powiadał Eliphas Levi, że ten, kto się z nim wiąże, bierze na siebie jarzmo łańcucha duchowych wtajemniczeń, które rozpoczynają się od Henocha i Hermesa Trismegistosa, lecz nie kończą nigdzie... Czytaj więcej...
* *
image image

Magiczny akt budzenia wiosny - bułgarscy kukeri

Kukeri to przebrane postacie uczestniczące w tradycyjnych obchodach zwanych “Кукерски игри”, czyli Zabawa Kukerów. Odbywają się one zazwyczaj na początku postów przed Wielkanocą, tzw. Сирни Заговезни lub Сирница. Tego dnia Kukeri tańczą, żeby przegnać zimę oraz złe moce. Ich taniec jest także prośbą o urodzaj w nadchodzącym roku, o zdrowie. W tańcu przeplatają się symboliczne elementy, jak np. poszczególne elementy pracy na polu (siew, żniwa).

Za Kukerów zwykle przebierają się mężczyźni, głównie kawalerowie. Kukerzy organizują się w drużyny. Każda Kukerska drużyna ma swojego przewodnika. Przewodnikiem zazwyczaj jest mężczyzna żonaty (z ugruntowany statusem socjalnym).

Kukerzy ubierają się w kozią i owczą skórę. Na głowy zakładają skórzane lub drewniane maski. Większość masek jest jednak drewniana. Przykleja się do niej kolorowe nitki, kawałki materiałów, lusterka i inne błyszczące elementy. Często spotykane są maski przedstawiające byka, kozła i barana. Niektóre maski mają dwie strony – z jednej jest miła uśmiechnięta twarz, a z drugiej złowrogie i straszne oblicze. Symbolizują one harmonię i koegzystencję między dobrem, a złem. Zamiast maski można też umalować twarz. W pasie Kukerzy zawieszają dzwonki, a w ręku trzymają kije. Dominującym kolorem w przebraniu Kukerów jest czerwony. Symbolizuje on urodzaj, słońce, ogień. Często pojawiają się także kolory biały i czarny.

kukieri7

Pierwszy element zabawy Kukerów jest obchód wszystkich domów z życzeniami zdrowia, pomyślności i urodzaju. Podczas obchodu, Kukeri obdarowywani są przez domowników „prezentami” – mąka, fasola, jajka, etc. Przed domami Kukeri wykonują przeróżne obrzędowe, a także komiczne scenki i tańce. Po obchodzie, Kukeri zbierają się w centrum miejscowości gdzie tańczą razem, głośno przy tym grając obwieszonymi dzwonkami.

kukieri12

Podobna tradycja istnieje we Włoszech (mamutones) oraz w Hiszpanii (La Vijanera).

Do tekstu uzyto materiały z:

www.traditions-bg.com
http://en.wikipedia.org/wiki/Kukerihttp://en.wikipedia.org/wiki/Kukeri

ŻRÓDŁO

O mnie i o tym czym się zajmuję

jws333

Nazywam się Jan Witold Suliga. Z wykształcenia jestem antropologiem kultury, doktorantem Ranchi University w Indiach, z zawodu - wróżbitą, terapeutą i nauczycielem. Moją największą pasją są tarot i kabała, którymi zajmuję się od ponad ćwierćwiecza. Równie długo wróżę tarotem, gdyż jest on doskonałym narzędziem umożliwiającym dokonanie wglądu w duszę i przyszłość człowieka. Moja książka „Tarot. Karty, które wróżą” była pierwszą, oficjalnie wydaną w Polsce publikacją na temat tarota. Jestem autorem wielu innych książek i publikacji poświęconych tarotowi, kabale, angelologii, wierzeniom Słowian, ezoterycznym tradycjom Europy itp. Będąc z powołania nauczycielem lubię dzielić się swoją wiedzą i duchowymi doświadczeniami. Dlatego założyłem Kabalistyczną Szkołę Tarota, prowadzę kursy i lekcje indywidualne dotyczące metod i technik wróżenia tarotem, symboliki tarota, duchowego bhp, mistycznej kabały i innych zagadnień. Jestem również terapeutą, specjalizującym się w terapii uzależnień duchowych, DDA, DDD, zaś opracowana przeze mnie terapia Mandala Duszy stanowi kwintesencję mych duchowych i życiowych doświadczeń. 

Doradztwo

TAROT.25

Karty tarota - konsultacje

Puszkina 3/1 Józefów

dojazd: PKP Michalin

( Minibus z Dworca Centralnego lub SKM, kierunek Otwock, Dęblin )

link  

Kabalistyczna Szkoła Tarota

Księgarnia JWS

okladka_swiat1
 Chcesz kupić? Kliknij w fotogtrafię
lub w  link