image
Kursy i Szkoła Tarota Serdecznie zapraszam na kurs Tarota. Arkana Wielkie i Małe, Jaworznik, Magiczny Dwór, 05 - 10 lipiec 2019 r. Podczas kursu poznamy znaczenia wszystkich kart tarota i nauczymy się z nim pracować. Kurs dla początkujących i zaawansowanych! 
 
Czytaj więcej...
image
Jan Witold Suliga - Tarot Historia tarota nie ma kresu, nie bez racji bowiem powiadał Eliphas Levi, że ten, kto się z nim wiąże, bierze na siebie jarzmo łańcucha duchowych wtajemniczeń, które rozpoczynają się od Henocha i Hermesa Trismegistosa, lecz nie kończą nigdzie... Czytaj więcej...
* *
image image

Andrzejki

wróżby andrzejkowe - lanie woskuAndrzejki są świętem cieszącym się dużą popularnością.  Obchodzi sie je 29 listopada, w wigilię dnia świętego Andrzeja. Tego wieczora ludzie spotykają się w prywatnych domach, a także w pubach, restauracjach i innych, poblicznych miejscach, żeby sobie wróżyć.

 

Do najbardziej znanych, andrzejkowych wróżb należy lanie wosku na zimną wodę przez klucz, który powinien pochodzić z bramy cmentarnej. W tej wróżbie biorą udział wszyscy uczestnicy zabawy. Inna wróżba, przeznaczona tylko dla niezamężnych panien, polega na ustawianiu butów zdjętych z prawej nogi jeden za drugim w kierunku drzwi i przestawianiu ich po kolei. Ta panna, której bucik pierwszy dotknie progu  pierwsza wyjdzie za mąż. Wróżyć można też w inny sposób. Należy nalać wody do miski, po czym chłopak i dziewczyna kładą na wodzie dwie łupinki orzecha włoskiego lub dwie igły. Jeśli dojdzie do spotkania tych przedmiotów oznacza to, że maja się oni ku sobie i zostaną małżonkami, jeśli nie, wróżba jest niepomyślna.

Równie ciekawą jest wróżba „w fanty”. Polega ona na tym, że jedna z uczestniczek zabawy kładzie pod trzy miseczki jakieś przedmioty: na przykład monetę, obrączkę i książeczkę do nabożeństwa. Na prośbę chłopaka czy dziewczyny przesuwa miseczki tak nie było wiadomo, co pod którą się znajduje, po czym każe mu lub jej wskazać palcem na jedna miseczkę. W zależności co pod nią się kryje, taki los czeka uczestnika zabawy. Jeśli wylosuje monetę może spodziewać się bogactwa, jeśli obrączkę – ożenku, jeśli książeczkę do nabożeństwa -  zostanie księdzem lub zakonną siostrą. W andrzejki wróżono ponadto z kształtu jabłkowych, z zachowania się psa wpuszczonego do izby, wypisywano imiona chłopców i dziewcząt na kartkach, a następnie je wyciągano na chybił trafił itp.  

Warto przy tym pamiętać, że podobne wróżby odbywały się niegdyś także 24 listopada, w wigilię imienin świętej Katarzyny, czyli w „katarzynki”. Obecnie święto to jest niemal całkowicie zapomniane. A szkoda, gdyż związana z nimi była bardzo ciekawa wróżba, a dokładniej zabieg magiczny zapewniający dziewczynie nie tylko męża ale i też płodności i powodzenie u chłopców. By to osiągnąć dziewczyna powinna w wigilię „katarzynek” cały dzień pościć, a przed pójściem spać zjeść solonego śledzia, nie popijając go niczym i położyć się nago w łóżku z męskimi portkami pod poduszką. Jeśli w nocy miała jakiś sen o erotycznej symbolice lub przyśnił się jej mężczyzna, pies, diabeł albo jakiś ptak,  oznaczało to, magia „zadziałała”. Praktykę tę mieszkańcy wsi uznawali jednak za czarnoksięską, ponieważ wierzyli, że w andrzejkową noc na ziemie schodzą dusze potępieńców. Dlatego w wielu regionach południowej Polski, od zmierzchu aż po świt palono ognie na polach, żeby je odpędzić od ludzkich siedzib.

Pierwsze udokumentowane wzmianki o andrzejkowych wróżbach w naszym kraju pochodzą z roku 1557, ze sztuki teatralnej Marcina Bielskiego “Komedyja Justyna i Konstancyjej”. Niektórzy badacze uważają, że wywodzą się one ze starożytnej Grecji, inni zaś sądzą, że mają związek z kultem germańskich bóstw płodności, bogactwa  i małżeństwa o imionach Freya i Freyr. U Słowian funkcję te sprawowali bóg Weles/Wołos i bogini Mokosza. 

 Oprac. Jan Witold Suliga

 

O mnie i o tym czym się zajmuję

jws333

Nazywam się Jan Witold Suliga. Z wykształcenia jestem antropologiem kultury, doktorantem Ranchi University w Indiach, z zawodu - wróżbitą, terapeutą i nauczycielem. Moją największą pasją są tarot i kabała, którymi zajmuję się od ponad ćwierćwiecza. Równie długo wróżę tarotem, gdyż jest on doskonałym narzędziem umożliwiającym dokonanie wglądu w duszę i przyszłość człowieka. Moja książka „Tarot. Karty, które wróżą” była pierwszą, oficjalnie wydaną w Polsce publikacją na temat tarota. Jestem autorem wielu innych książek i publikacji poświęconych tarotowi, kabale, angelologii, wierzeniom Słowian, ezoterycznym tradycjom Europy itp. Będąc z powołania nauczycielem lubię dzielić się swoją wiedzą i duchowymi doświadczeniami. Dlatego założyłem Kabalistyczną Szkołę Tarota, prowadzę kursy i lekcje indywidualne dotyczące metod i technik wróżenia tarotem, symboliki tarota, duchowego bhp, mistycznej kabały i innych zagadnień. Jestem również terapeutą, specjalizującym się w terapii uzależnień duchowych, DDA, DDD, zaś opracowana przeze mnie terapia Mandala Duszy stanowi kwintesencję mych duchowych i życiowych doświadczeń. 

Doradztwo

TAROT.25

Karty tarota - konsultacje

Puszkina 3/1 Józefów

dojazd:

PKP Michalin

( Minibus z Dworca Centralnego lub SKM, kierunek Otwock, Dęblin )

link   

Zapraszam :)

Kabalistyczna Szkoła Tarota