image
Kursy i Szkoła Tarota Trwają zapisy do V edycji Kabalistycznej Szkoły Tarota w Józefowie. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu (sobota-niedziela). Nauka trwa sześć miesięcy i zaczyna się w styczniu 2023 roku. Zapraszam!  
 
Czytaj więcej...
image
Jan Witold Suliga - Tarot Historia tarota nie ma kresu, nie bez racji bowiem powiadał Eliphas Levi, że ten, kto się z nim wiąże, bierze na siebie jarzmo łańcucha duchowych wtajemniczeń, które rozpoczynają się od Henocha i Hermesa Trismegistosa, lecz nie kończą nigdzie... Czytaj więcej...
* *
image image

Tarot. Arkana Wielkie, Tarot. Arkana Małe

kurs_jaworznik_046

Kieleckie wydawnictwo Kolpap wydało moje dwie nowe książeczki poświęcone tarotowi: "Tarot. Arkana Wielkie" oraz "Tarot. Arkana Małe". Będą one stanowić doskonałe uzupełnienie do prowadzonych przeze mnie kursów i na nich też wszyscy zainteresowani będą mogli je kupić.

Do książeczek dołączona jest talia kart tarota wzorowana na talii Viscontich-Sforzów.

Jan Witold Suliga, Tarot. Arkana Wielkie, Kielce 2012

Spis treści: Wprowadzenie, Historia tarota, Pochodzenie tarota, Ezoteryczne korzenie tarota, Hebrajskie litery i Wielkie Wtajemniczenia tarota, Astrologiczna symbolika Wielkich Wtajemniczeń, Obrazowanie "niewidzialnego" - ikonograficzny wzorzec Wielkich Arkanów, Wielkie Arkana jako droga Głupca, Wróżebne znaczenia Wielkich Wtajemniczeń, Bibliogratarot_011fia

"Dążność do odczytania tarota jako systemu, w którym zawarta jest symbolika wielu ezoterycznych dziedzin skłoniła również okultystów do podjęcia prób odnalezienia jego związków z astrologią. Pierwszy uczynił  to słynny, francuski wróżbita, Jean-Baptiste Alliette (1738-1791) używający pseudonimu Etteilla. Uznał on, że dwanaście pierwszych Wielkich Arkanów symbolizuje znaki zodiaku. Nieco inaczej potraktował ten problem Eliphas Levi. Analizując ikonograficzny wzorzec tarota marsylskiego doszedł do wniosku, że wiele z nich skrywa w sobie astrologiczną symbolikę. W Głupcu dopatrzył się alegorii boga Hermesa, rządcy planety Merkury, kształt tiary Papieżycy zasugerował mu, że ma ona związek z Księżycem, którym – wedle niego - był również arkan XVIII (Księżyc). Następnie powiązał arkan XIII (Śmierć) z Marsem, zaś Umiarkowanie i arkan XIX ze Słońcem.

kabala_DRZEWO_tarotTym samym tropem ruszył inny, francuski okultysta, Oswald Wirth, autor jednej z pierwszych, ezoterycznych talii tarota opartej na marsylskim wzorcu. Według niego waga trzymana w dłoni przez Sprawiedliwość wskazuje, że arkan ten odpowiada zodiakowi Wagi,  widoczny na XI arkanie (Moc) lew wiąże go z zodiakiem Lwa, arkan XVIII to Księżyc,  arkan XIX (Słońce), gdzie widać dwoje bliźniaczo podobnych do siebie ludzi, to Bliźnięta. Co do pozostałych kart Wielkich Wtajemniczeń sprawa okazała się nieco trudniejsza i wymagająca uruchomienia wyobraźni. Tej Wirthowi nie brakowało. W demonicznej postaci z Koła Fortuny dopatrzył się symbolu Koziorożca, Skorpiona, jako znak „niszczycielski”, skojarzył z Wieżą Boga, Strzelca z Kochankami, Ryby z Gwiazdą,  Sąd Ostateczny powiązał ze Słońcem, Cesarzową - z Wenus, a Cesarza – z Jowiszem, Maga natomiast z Bykiem, ponieważ do karty tej odnosi się litera alef oznaczająca byka. Te i im podobne korelacje występują na wszystkich tarotach wywodzących się z francuskiej tradycji ezoterycznej.

W odróżnieniu do francuskich okultystów ich brytyjscy koledzy podeszli do tego problemu kompleksowo i stworzyli jeden system, opierając go astrologicznej symbolice kabały. Autorem przyjętego w Złotym Brzasku systemu był oczywiście MacGregor Mathers. Studia nad tarotem i kabałą doprowadziły go do wniosku, że skoro Wielkie Arkana są alegoriami hebrajskich liter, to podobnie jak litery pojedyncze, podwójne i litery-matki, muszą korelować z 12 znakami zodiaku, 7 planetami i 3 kosmicznymi pierwiastkami. Układ ten jest zbieżny z systemem opisanym w kabalistycznym traktacie Sefer jecira oraz innych, kabalitarot_012stycznych dziełach..."

„Tarot. Arkana Wielkie”, fragment rozdziału Astrologiczna symbolika Wielkich Wtajemniczeń

Jan Witold Suliga, Tarot. Arkana Małe, Kielce 2012

Spis treści: Wprowadzenie, Ezoteryczna symbolika Małych Wtajemniczeń, Kabalistyczna symbolika Małych Arkanów, Astrologiczna Symbolika Mniejszych Wtajemniczeń, Wróżebna symbolika Arkanów Małych, Bibliografia

"Swoją ezoteryczną nazwę Małe Arkana tarota zawdzięczają francuskim okultystom, którzy dopatrzyli się w nich zapisu sekretnej wiedzy starożytnych Egipcjan, alchemików i kabalistów. Wcześniej nosiły one miano kart dworskich lub kolorów. Podobnie, jak zwykłe karty do gry, dzielą się one na cztery kolory (dwory), z których każdy oznakowany jest jakimś symbolem. Oznakowania te noszą różne nazwy i są charakterystyczne dla większości rodzajów kart do gry, jakie produkowano do końca XIX stulecia na terenie Włoch i Hiszpanii.  Analogiczne, lecz inaczej przedstawione symbole znajdujemy na współczesnych kartach wywodzących się ze średniowiecznych kart naip. Te ostatnie sygnowane były które  w Belgii, Holandii i Francji treflami, kierami, pikami i karami, a w krajach niemieckojęzycznych - wizerunkami żołędzi, czerwonych i czarnych serc oraz dzwonków..."

„Tarot. Arkana Małe”, Wprowadzenie

O mnie i o tym czym się zajmuję

jws333

Nazywam się Jan Witold Suliga. Z wykształcenia jestem antropologiem kultury, doktorantem Ranchi University w Indiach, z zawodu - wróżbitą, terapeutą i nauczycielem. Moją największą pasją są tarot i kabała, którymi zajmuję się od ponad ćwierćwiecza. Równie długo wróżę tarotem, gdyż jest on doskonałym narzędziem umożliwiającym dokonanie wglądu w duszę i przyszłość człowieka. Moja książka „Tarot. Karty, które wróżą” była pierwszą, oficjalnie wydaną w Polsce publikacją na temat tarota. Jestem autorem wielu innych książek i publikacji poświęconych tarotowi, kabale, angelologii, wierzeniom Słowian, ezoterycznym tradycjom Europy itp. Będąc z powołania nauczycielem lubię dzielić się swoją wiedzą i duchowymi doświadczeniami. Dlatego założyłem Kabalistyczną Szkołę Tarota, prowadzę kursy i lekcje indywidualne dotyczące metod i technik wróżenia tarotem, symboliki tarota, duchowego bhp, mistycznej kabały i innych zagadnień. Jestem również terapeutą, specjalizującym się w terapii uzależnień duchowych, DDA, DDD, zaś opracowana przeze mnie terapia Mandala Duszy stanowi kwintesencję mych duchowych i życiowych doświadczeń. 

Doradztwo

TAROT.25

Karty tarota - konsultacje

Puszkina 3/1 Józefów

dojazd: PKP Michalin

( Minibus z Dworca Centralnego lub SKM, kierunek Otwock, Dęblin )

link  

Kabalistyczna Szkoła Tarota

Księgarnia JWS

okladka_swiat1
 Chcesz kupić? Kliknij w fotogtrafię
lub w  link