image
Kursy i Szkoła Tarota Zapraszam na wczasy z Tarotem praktycznym "Miłość, pieniądze, kariera", 19 - 24 sierpnia 2022 r., Jaworznik, Magiczny Dwór. Na warsztatach zajmować się będziemy tarotem od strony praktycznej i przećwiczymy kilkanaście wróżebnych rozkładów. Warsztaty dla początkujących i zaawansowanych. 
 
  
Czytaj więcej...
image
Jan Witold Suliga - Tarot Historia tarota nie ma kresu, nie bez racji bowiem powiadał Eliphas Levi, że ten, kto się z nim wiąże, bierze na siebie jarzmo łańcucha duchowych wtajemniczeń, które rozpoczynają się od Henocha i Hermesa Trismegistosa, lecz nie kończą nigdzie... Czytaj więcej...
* *
image image

Dwie nowe książki o tarocie

TAROT.25Listopad/Grudzień 2011

Właśnie zakończyłem korektę dwóch książeczek o tarocie, które zamówiło u mnie kieleckie wydawnictwo Kolpap. Pierwsza nosi tytuł „Tarot. Arkana Wielkie”, druga – „Tarot. Arkana Małe”. Omawiam w nich historię i powstanie tarota, jego symbolikę ezoteryczną, kabalistyczną i astrologiczną, a także związki tarota z magicznymi systemami zachodniej tradycji okultystycznej. Wyszczególnione są również wróżebne znaczenia wszystkich arkanów. Książeczki te będą stanowiły doskonały dodatek do kursów tarota jakie prowadzę. Planowanie wydanie – lato 2012 roku.

W przyszłości zamierzam dodać do tego „dyptyku” trzecia pozycję – „Tarot. Systemy wróżebne”.

"Dążność do odczytania tarota jako systemu, w którym zawarta jest symbolika wielu ezoterycznych dziedzin skłoniła również okultystów do podjęcia prób odnalezienia jego związków z astrologią. Pierwszy uczynił  to słynny, francuski wróżbita, Jean-Baptiste Alliette (1738-1791) używający pseudonimu Etteilla. Uznał on, że dwanaście pierwszych Wielkich Arkanów symbolizuje znaki zodiaku. Nieco inaczej potraktował ten problem Eliphas Levi. Analizując ikonograficzny wzorzec tarota marsylskiego doszedł do wniosku, że wiele z nich skrywa w sobie astrologiczną symbolikę. W Głupcu dopatrzył tarot.04się alegorii boga Hermesa, rządcy planety Merkury, kształt tiary Papieżycy zasugerował mu, że ma ona związek z Księżycem, którym – wedle niego - był również arkan XVIII (Księżyc). Następnie powiązał arkan XIII (Śmierć) z Marsem, zaś Umiarkowanie i arkan XIX ze Słońcem.

Tym samym tropem ruszył inny, francuski okultysta, Oswald Wirth, autor jednej z pierwszych, ezoterycznych talii tarota opartej na marsylskim wzorcu. Według niego waga trzymana w dłoni przez Sprawiedliwość wskazuje, że arkan ten odpowiada zodiakowi Wagi,  widoczny na XI arkanie (Moc) lew wiąże go z zodiakiem Lwa, arkan XVIII to Księżyc,  arkan XIX (Słońce), gdzie widać dwoje bliźniaczo podobnych do siebie ludzi, to Bliźnięta. Co do pozostałych kart Wielkich Wtajemniczeń sprawa okazała się nieco trudniejsza i wymagająca uruchomienia wyobraźni. Tej Wirthowi nie brakowało. W demonicznej postaci z Koła Fortuny dopatrzył się symbolu Koziorożca, Skorpiona, jako znak „niszczycielski”, skojarzył z Wieżą Boga, Strzelca z Kochankami, Ryby z Gwiazdą,  Sąd Ostateczny powiązał ze Słońcem, Cesarzową - z Wenus, a Cesarza – z Jowiszem, Maga natomiast z Bykiem, ponieważ do karty tej odnosi się litera alef oznaczająca byka. Te i im podobne korelacje występują na wszystkich tarotach wywodzących się z francuskiej tradycji ezoterycznej.

W odróżnieniu do francuskich okultystów ich brytyjscy koledzy podeszli do tego problemu kompleksowo i stworzyli jeden system, opierając go astrologicznej symbolice kabały. Autorem przyjętego w Złotym Brzasku systemu był oczywiście MacGregor Mathers. Studia nad tarotem i kabałą doprowadziły go do wniosku, że skoro Wielkie Arkana są alegoriami hebrajskich liter, to podobnie jak litery pojedyncze, podwójne i litery-matki, muszą korelować z 12 znakami zodiaku, 7 planetami i 3 kosmicznymi pierwiastkami. Układ ten jest zbieżny z systemem opisanym w kabalistycznym traktacie Sefer jecira oraz innych, kabalistycznych dziełach..."

tarot_ace„Tarot. Arkana Wielkie”, fragment rozdziału Astrologiczna symbolika Wielkich Wtajemniczeń

"Swoją ezoteryczną nazwę Małe Arkana tarota zawdzięczają francuskim okultystom, którzy dopatrzyli się w nich zapisu sekretnej wiedzy starożytnych Egipcjan, alchemików i kabalistów. Wcześniej nosiły one miano kart dworskich lub kolorów. Podobnie, jak zwykłe karty do gry, dzielą się one na cztery kolory (dwory), z których każdy oznakowany jest jakimś symbolem. Oznakowania te noszą różne nazwy i są charakterystyczne dla większości rodzajów kart do gry, jakie produkowano do końca XIX stulecia na terenie Włoch i Hiszpanii.  Analogiczne, lecz inaczej przedstawione symbole znajdujemy na współczesnych kartach wywodzących się ze średniowiecznych kart naip. Te ostatnie sygnowane były które  w Belgii, Holandii i Francji treflami, kierami, pikami i karami, a w krajach niemieckojęzycznych - wizerunkami żołędzi, czerwonych i czarnych serc oraz dzwonków..."

„Tarot. Arkana Małe”, Wprowadzenie

O mnie i o tym czym się zajmuję

jws333

Nazywam się Jan Witold Suliga. Z wykształcenia jestem antropologiem kultury, doktorantem Ranchi University w Indiach, z zawodu - wróżbitą, terapeutą i nauczycielem. Moją największą pasją są tarot i kabała, którymi zajmuję się od ponad ćwierćwiecza. Równie długo wróżę tarotem, gdyż jest on doskonałym narzędziem umożliwiającym dokonanie wglądu w duszę i przyszłość człowieka. Moja książka „Tarot. Karty, które wróżą” była pierwszą, oficjalnie wydaną w Polsce publikacją na temat tarota. Jestem autorem wielu innych książek i publikacji poświęconych tarotowi, kabale, angelologii, wierzeniom Słowian, ezoterycznym tradycjom Europy itp. Będąc z powołania nauczycielem lubię dzielić się swoją wiedzą i duchowymi doświadczeniami. Dlatego założyłem Kabalistyczną Szkołę Tarota, prowadzę kursy i lekcje indywidualne dotyczące metod i technik wróżenia tarotem, symboliki tarota, duchowego bhp, mistycznej kabały i innych zagadnień. Jestem również terapeutą, specjalizującym się w terapii uzależnień duchowych, DDA, DDD, zaś opracowana przeze mnie terapia Mandala Duszy stanowi kwintesencję mych duchowych i życiowych doświadczeń. 

Doradztwo

TAROT.25

Karty tarota - konsultacje

Puszkina 3/1 Józefów

dojazd:

PKP Michalin

( Minibus z Dworca Centralnego lub SKM, kierunek Otwock, Dęblin )

link   

Zapraszam :)

Kabalistyczna Szkoła Tarota