MIEJSCE WYDARZENIA
„Tarabuk”, sobota, 31.01.2015 godz. 18.00
ul. Browarna 6, Warszawa
Wszystkich zainteresowanych kabałą ( i nie tylko ) serdecznie zapraszam na pierwszy z cyklu otwartych wykładów, jakie będę prowadzić co miesiąc w Księgarni&Kawiarni "Tarabuk" w Warszawie
Kabała i związane z nią nadzieje na odsłonięcie tajemnic istnienia nie przestają intrygować, pomimo oficjalnego odrzucenia przez nowoczesny świat zainteresowania cudownością. Świadczy o tym fascynacja takimi dziełami jak „Rękopis znaleziony w Saragossie”, czy niedawny film „Daas”. Na osnowie tematyki kabalistycznej zbudowana jest też ostatnia powieść Olgi Tokarczuk, „Drabina Jakubowa”, mówiąca o dziejach polskich zwolenników ekstrawaganckiego, samozwańczego mesjasza z XVIII wieku, Jakuba Franka. Kabała przez stulecia pociągała nie tylko Żydów, lecz także i chrześcijan, oferując im odmienne od potocznego spojrzenie na z pozoru znajome treści religijne. Jako ezoteryka dobrze ugruntowana w tradycji Biblii, Kabała stanowiła potężne narzędzie pozwalające wprawiać w ruch nienaruszalne zręby ortodoksji.
Każdy próbował odnaleźć w niej coś dla siebie. Interesowali się nią heretycy, uczeni i magowie. Wszystkiego po troszę z tych trzech typów nosi w sobie nasz prelegent, Jan Witold Suliga. Ten ceniony etnograf i antropolog jest równie dobrze znany jako mistrz dywinacji przy użyciu kart tarota oraz jako doradca w problemach związanych z szeroko pojętą paranormalnością. Być może jednak wcale nie najmniejszą rolę w jego pasji dla Kabały odgrywa motywacja heretycka. W Kabale odnalazł bowiem przede wszystkim oryginalną wizję całościowego sensu istnienia, dość odmienną od ustalonych interpretacji głównych tematów Biblii, być może subtelniejszą od nich i bardziej przekonującą, a na pewno daleką od nieodpowiedzialnej dowolności.
Wstęp wolny